Top

Yaz Aylarına Damga Vuran Şapka Modası

Yaz aylarına damga vuran şapka modası sonbahar ve kış aylarında da devam edecek gibi görünüyor. Son olarak Paris Moda haftasında hemen hemen her tasarımcının kreasyonlarında şapkalara da yer vermesi bunun en büyük göstergelerinden biri.

Evden çıkmadan önce aynanın önünde durup, kıyafet kombininizde bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorsanız, büyük ihtimalle o şapkadır. Kıyafetinize veya stilinize bağlı olarak bir kep, kasket, spor şapka, bere, beret, fötr şapka gibi pek çok şapka modeli alternatifinin içerisinde en çok uyanı kolaylıkla seçebilirsiniz.

Sadece moda veya trend diye hiçbir şapkayı kullanmamalısınız. Örneğin çok geniş, büyük fötr şapkalar eğer uzun boylu değilseniz, sizin basık bir hava verecektir. Diğer yandan bazı renkler, desenler de solgun görünmenize sebep olacaktır. Elbette trendlerden haberdar olun ve alışveriş yaparken dikkate alın, ancak kendinize yakışanı satın alıp kullanın. Bu küçük önerinin ardından hemen detayları aktarmaya başlıyoruz.

Örgü Bereler

Kış ayları için en fonksiyonel şapka modelleri kuşkusuz, bereler. Bu yıl, yumuşacık örgü bereler sokak stili şıklığını tamamlayacak. Bu bereler sayesinde soğuğu hissetmediğimiz kesin. Ancak buna ek olarak üstlerinde yer alan broşlar veya boncuk işlemeleriyle kendinizi sıradan bulduğunuz bir günde dahi sizi farklı kılacak.

Bir kaç kış sezonu öncesine kadar dayanan sloganlı bereler bu yıl da öne çıkıyor. Bazı örgü bereler zarif bir stile sahip olurken bazıları daha asi punk-rock bir stile sahip. Dolayısıyla stilinize uygun bir örgü bere modeli bulmanız oldukça kolay. Özellikle geçen seneden sahip olduğunuz örgü berelere kendiniz sloganlar, broşlar ekleyerek daha çarpıcı hale kolaylıkla getirebilirsiniz.

Fötr Şapka Modelleri

Artık bereler kadar sık kullandığımız şapka modelleri içerisinde yer alıyor fötr şapkalar. Fötr şapkaların hemen her sezon bu kadar trend olmasına şaşırmıyoruz, zira artık klasikleştiler. Ancak her yıl öne çıkan bazı renkleri, takma şekilleri, üzerinde bazı değişik detayları söz konusu oluyor. Bu yıl, bordo, boz kahverengi, siyah ve zamansız gri fötr şapkalar görebilirsiniz. Diğer yandan maskülen bir aksesuar olan bu şapkalarda yer alan desenli fular şeritler feminen bir görünüm katıyor. Ayrıca geçtiğimiz yıllardan farklı olarak daha yüksek tepe tasarımına sahip olduklarını zaten fark etmişsinizdir.

Bu maskülen stili vurgulayan fötr şapkaları feminen yan topuzlar ile yan takarak kullanmak ise yılın en trend hareketi olacaktır. Bu fötr şapkaları satın alırken size çok büyük gelmemesine dikkat edin. Aksi halde içinde kaybolup, istediğiniz etkiyi yaratamayabilirsiniz. Dolayısıyla size uyan büyüklükteki modellere yönlendirmeye çalışmalısınız.